Aktywność fizyczna dziecka w wieku przedszkolnym

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA  DZIECI

Aktywność fizyczna spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju dziecka. Kształtuje organizm człowieka i jego funkcje, wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Przez ruch i własną aktywność dziecko kształtuje samodzielność, poznaje otaczający je świat, zdobywa doświadczenia, rozwija pamięć i uwagę.

Małe dzieci są „głodne ruchu”, dlatego rodzice oraz nauczyciele powinni dostarczać jak najwięcej okazji do zaspokajania i rozwijania naturalnej potrzeby ruchu.

Chcąc dbać o zdrowie małych dzieci nie możemy zabronić dziecku biegania, skakania czy innych aktywności fizycznych. Dziecko podczas swobodnej aktywności fizycznej poznaje otaczający go świat, środowisko, przedmioty, czy zjawiska, a także kształtuje również pamięć i skupienie.

Dodatkowo, aktywność fizyczna:

• wpływa na rozwijanie wszystkich cech motorycznych i umiejętności ruchowych,
  • wzmacnia mięśnie, stawy i kości,
  • zwiększa pojemność płuc,
  • korzystnie wpływa na transport krwi i tlenu,
  • wzmacnia pracę serca.

Dodatkowo w dziecko w naturalny sposób uczy się pokonywania trudności i kontroli swoich emocji, osiągając pierwsze sukcesy czy porażki. Aktywność fizyczna wiąże się również z powstawaniem relacji z innymi dziećmi. Podczas zabawy dziecko uczy się zachowań  prospołecznych oraz funkcjonowania z innymi, będąc w większej grupie.

Piramida aktywności fizycznej dla dzieci wskazuje, że dla prawidłowego rozwoju dziecka należy zadbać o codzienne spacery oraz aktywność ruchową na placu zabaw czy świeżym powietrzu. Kilka razy w tygodniu należy zaplanować dziecku różnego rodzaju rekreacje ruchowe, jak np. zabawa piłką, czy jazda na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Ważne jest także, aby 2- 3 razy w tygodniu zapewnić ćwiczenia rozwijające siłę i wytrzymałość np. taniec, pływanie czy sporty walki.

Zapewnijmy dziecku odpowiednie, stymulujące środowisko zachęcające do podejmowania aktywności ruchowej. Pamiętajmy aby zadbać o to, by dziecko miało do dyspozycji takie akcesoria sportowe, które będą zachęcać go do aktywności sportowej.

Materiał zebrała i opracowała – Bożena Florek